Чи справедливі обмежувальні заходи для вейпінгу?

Сполучене Королівство займає лідируючу позицію в світі в вивченні потенційної користі від використання електронних сигарет, там медичні організації рекомендують ЕС як замісну терапію для завзятих курців.

При цьому ведеться суворий контроль над недоступністю даних продуктів для неповнолітніх: заборонені мотивуючі рекламні акції і продаж дітям; пристрої повинні проходити обов’язкову сертифікацію, а для рідин встановлені стандарти по концентрації нікотину.

Для контрасту візьмемо Австралію — там володіти, як і користуватися електронною сигаретою заборонено в принципі. При цьому в США (за винятком недавніх змін в законодавстві Сан-Франциско) обраний змішаний підхід: дозволена реклама та продаж висококонцентрованих рідин, але заборонено згадка ЕС як здорової альтернативи тютюнопаління. Що найхарактерніше, дані по частці неповнолітніх серед курців у всіх трьох країнах різняться.

Виходячи з проведеного у Великобританії дослідження за станом на 2017 рік, за 5 років кількість користувачів електронних сигарет потроїлася, а випадки систематичного або випадкового куріння різко скорочувалися по 0,9% на рік і склали на момент дослідження лише 15,1%. Множинні дослідження, що проводяться серед молодих людей у ​​Сполученому Королівстві показали підвищення інтересу до електронних сигарет, але в переважній більшості лише серед тих, хто вже був активним курцем тютюну і ніякого зростання захопленості неповнолітніми курінням тютюну зафіксовано не було.

У США за 3 роки на момент проведеного в 2017 році дослідження цифри були менш помітними — відсоток курців падав лише на 0,57% щорічно і загальне число їх складало 16,7%. Згідно дослідження, проведеного в 2019 році Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA), число активних курців серед неповнолітніх також значно зменшилася, але інтерес до вейпінгу різко зріс, в основному за рахунок того, що з’явилися нові картриджі для pod систем — пристрої з великою концентрацією нікотину, легкість використання якого і привертала молодих людей.

В Австралії число неповнолітніх курців теж значно зменшилася, але за три роки за станом на 2018 рік кількість дорослих курців практично не змінилося — їх число зменшувалося лише на 0,27% щорічно і склало 15,2% від загального числа людей у ​​вибірці.

Хоча було б передчасно приписувати ці відмінності в поширеності куріння виключно відмінностям в політиці щодо електронних сигарет, цифри дійсно свідчать про те, що британський підхід до медичного і маркетингового контролю, а також регулюванням продукту дозволив виявити потенціал електронних сигарет в зниженні поширеності куріння серед дорослих, уникаючи при цьому помітних несприятливих наслідків для дітей.

Зрозуміло, що вдихання будь-якої сторонньої речовини передбачає якусь ступінь шкоди за своєю природою, а недавні події, що відбулися в США, служать зайвим тому підтвердженням — ввести обов’язкову сертифікацію електронних сигарет і рідин, взяти під суворий контроль рекламу і продаж електронних сигарет з метою мінімізації використання серед некурящих і неповнолітніх.

Однак досвід Великобританії також показує, що електронні сигарети грають важливу роль в скороченні куріння тютюну, а також мінімізації шкоди здоров’ю і смертей, пов’язаних з сигаретами. Ті, хто посилаються на принцип обережності, виправдовуючи обмеження і заборони електронних сигарет, ігнорують той факт, що для переважної більшості користувачів вони є єдиним можливим порятунком від болісної смерті, яку за собою тягне тютюнопаління.